Katy Perry Romania
Pentru a vedea intreg continutul site-ului va rugam sa va logati sau inregistrati.
Katy Perry Romania
Pentru a vedea intreg continutul site-ului va rugam sa va logati sau inregistrati.
Katy Perry Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Aici gasiti informatii, poze, video cu si despre Katy Perry
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Iron Maiden.

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Raluca.
One of the Boys
One of the Boys
Raluca.


Posts : 45
Join date : 2009-10-29

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeThu Oct 29, 2009 7:44 am

Infiintat la Londra, Anglia in 1976, din initiativa lui Steve Harris (nascut in 12 martie 1957 la Leytonstone, Anglia; chitara bas) membru pana atunci al unei trupe de rock ce canta in baruri - Smiler. Preluand numele dupa una dintre diabolicele obiecte medievale de tortura, muzica celor de la Iron Maiden a abordat un sunet hard si heavy. Scena heavy metal a sfarsitului anilor ’70 era in mare parte considerata slaba, cu foarte putine trupe care produceau muzica de calitate. Acesta a fost momentul in care un nou gen de trupe britanice incepea sa apara. Aceasta miscare a debutat in perioada 1979-1980 si este cunoscuta sub denumirea de Noul val al Heavy Metal-ului britanic. Iron Maiden este din punctul acesta de vedere trupa reprezentativa a acestui gen; prin sunetul nou, mai dur, formatia de distinge printr-un heavy metal mult mai rapid si mai energic decat toti cei care au stat la baza inspiratiei lor (in principal trupele de punk).

In primii ani de existenta ai formatiei Iron Maiden au avut loc cateva schimbari in componenta, primul EP de debut fiind realizat de Harris, Dave Murray (nascut 23 decembrie 1958, Londra, Anglia; chitara), Paul Di’Anno (nascut 17 mai 1959, Chingford, Londra, Anglia; vocal) si Doug Sampson (tobe). Trupa a debutat live la Cart & Horses Pub din Stratford, estul Londrei in 1977, dupa ce cu doi ani inainte au sustinut spectacole in diferite baruri. Fara sa obtina un raspuns din partea companiilor de inregistrare trupa a trimis o caseta cu trei piese - „Iron Maiden”, „Prowler” si „Strange World” - lui Neal Kay, DJ la o discoteca hard-rock din nordul Londrei, the Kingsbury Bandwagon Soundhouse. Faptul ca trupa a intrat in atentia lui Kay a contat foarte mult pentru succesul carierei baietilor, mai ales prin infiintarea unei case de discuri semnata Iron Maiden.
Back to top Go down
Bya
I Kissed a Girl
I Kissed a Girl
Bya


Posts : 72
Join date : 2009-09-19

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeSun Nov 01, 2009 2:05 pm

au venit si in Rom dar sincer nu am ascultat nici o mel de la ei Wink

canta misto? :-?
Back to top Go down
Scяєam.Quєєи
One of the Boys
One of the Boys
Scяєam.Quєєи


Posts : 19
Join date : 2009-11-01

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 12:48 am

Am auzit de ei dar nu le-am ascultat meldiile : ) )
Back to top Go down
Bya
I Kissed a Girl
I Kissed a Girl
Bya


Posts : 72
Join date : 2009-09-19

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 2:14 am

te mai ti ma mult de .... ? =))

cred ca sunt misto mel lor Very Happy
Back to top Go down
Raluca.
One of the Boys
One of the Boys
Raluca.


Posts : 45
Join date : 2009-10-29

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 6:23 am

Stiu ca au fost in Romania, un amic sa si dus la concert :>

Uite asta imi place cel mai mult :>


https://www.youtube.com/watch?v=Xx8HwFpxv54
Back to top Go down
Bya
I Kissed a Girl
I Kissed a Girl
Bya


Posts : 72
Join date : 2009-09-19

Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitimeThu Dec 03, 2009 2:19 am

ce tare e imaginea de la inceput Smile si sound-ul e tare:D
Back to top Go down
Sponsored content





Iron Maiden. Empty
PostSubject: Re: Iron Maiden.   Iron Maiden. Icon_minitime

Back to top Go down
 
Iron Maiden.
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Katy Perry Romania :: Muzica-
Jump to: